Úplná väčšina slovenských aj českých úradníkov (cez 85 %) vidí v súčasných tendroch snahu o manipuláciu s výsledkom zadávania. V obidvoch krajinách sa však líši miera aj dôvody tejto manipulácie. Na Slovensku je pre polovicu úradníkov hlavným dôvodom buď korupcia alebo klientelizmus. Pre 40 % je to snaha vybrať si znovu firmu, s ktorou mal obstarávateľ dobrú skúsenosť. Každý štvrtý slovenský úradník považuje za zmanipulovanú viac než polovicu zákaziek, v Českej republike je to „len“ každý siedmy. Ukázal to spoločný prieskum spoločnosti Otidea medzi celkom 600 obstarávateľmi verejných zákaziek v Čechách (360) a na Slovensku (240).
Na Slovensku buď korupciu alebo klientelizmus za hlavný dôvod manipulácie so zákazkami považuje polovica úradníkov, v Čechách tretina. Z toho priamo korupcia je dôvodom pre 30 % slovenských obstarávateľov a pre 16 % českých. „Výsledky prieskumu odpovedajú reálnej situácii na Slovensku. Úradníci tam skutočne súčasný stav verejných zákaziek vnímajú horšie ako v Čechách,“ komentuje prax Tomáš Langr, riaditeľ spoločnosti OTIDEA.
Pre 40 % slovenských úradníkov je hlavným dôvodom snaha vybrať si znovu firmu, s ktorou boli spokojní. V Českej republike si to myslí 55 % úradníkov. Súčasná legislatíva to ale v obidvoch krajinách prakticky neumožňuje. „Európske smernice umožňujú zlé skúsenosti s firmou zohľadniť. Záleží ale ako členské štáty túto možnosť v novom zákone o verejných zákazkách využijú,“ domnieva sa Adriana Matúšová, manažérka vzdelávania Otidea.
Celých 98 % obstarávateľov v obidvoch krajinách stále hodnotí na najnižšiu ponukovú cenu, cez 80 % dokonca vo väčšine prípadov.Tretina z obavy kvôli napadnuteľnosti verejného obstarávania pre netransparentnosť. Pre 45 % je dôvodom zabezpečenia hospodárnosti plnenia. „Zákon hodnotenie zákaziek len na cenu, namiesto na kvalitu, nenariaďuje. Kľúčom je samotná prax ministerstiev a ďalších štátnych orgánov. Zásadne ale chýba informovanosť a vzdelávanie úradníkov. Štát vydal zákon, ale už nenaučil obstarávateľov s jeho pravidlami pracovať,“ vysvetľuje podstatu problému Tomáš Langr.
Výsledky prieskumu boli prezentované na konferencii spoločnosti OTIDEA: Verejné zákazky 2014/2015: "Žádná moc nesmí platit víc než zákony!". Konferencie sa zúčastnilo 200 odborníkov na verejné zákazky z Českej a Slovenskej republiky. OTIDEA je predná poradenská spoločnosť, ktorá sa zameriava na administráciu, audit a vzdelávanie v oblasti verejných zákaziek. V Českej republike bola založená pred 10 rokmi, v minulom roku otvorila pobočku aj na Slovensku. Otidea organizuje vzdelávacie semináre a školenia v Bratislave, Žiline, Galante a Nitre. Jej cieľom je pohotovo reagovať na legislatívne zmeny v oblasti verejného obstarávania. Víziou spoločnosti je byť vzdelávacou inštitúciou, ktorá sa výrazne odlišuje od konkurencie a svojimi službami, prístupom a starostlivosťou ju ďaleko prevyšuje. Chce prinášať svojim klientom maximálny servis, pohodlie a istotu. Vďaka nadštandardnému zameraniu na zákazníka, integrite a aplikácii všetkých hodnôt spoločnosti sa chce stať najlepším partnerom v odbore.
Anonymný prieskum medzi obstarávateľmi verejných zákaziek s štátnej správe a samospráve organizovala OTIDEA a.s. Odpovedalo 363 respondentov v Českej republike a 240 respondentov v Slovenskej republike. Prílohou tlačovej správy sú graficky spracované otázky a odpovede respondentov.
Kontakt:
Petra Věchtová, PR manažérka spoločnosti OTIDEA
GSM: 00420 605 203 831, E-mail: petra.vechtova@otidea.cz
Výsledky prieskumu TU
Zoznam médií:
http://agentury.sme.sk/c/7439287/prehlad-najdolezitejsich-sprav-predchadzajuceho-dna.html
http://spectator.sme.sk/articles/view/55562/10/most_clerks_consider_public_orders_manipulated.html
http://article.wn.com/view/2014/10/14/Verejne_zakazky_su_zmanipulovane_tvrdi_vacsina_uradnikov/
http://openiazoch.zoznam.sk/cl/149413/Verejne-zakazky-su-podla-vacsiny-uradnikov-zmanipulovane
http://www.publicis.sk/?p=41258